Haber

İstikrar Türkiye lehine değişiyor! dikkat çekici fotoğraf

Şampiyonlar Ligi finalini izlemek için Atatürk Olimpiyat Stadı’na giden Erdoğan ve Al Nahyan, locada Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’de hazır bulundu.

Önce stadın ardından Florya’da yenen yemekte Erdoğan ve Al Nahyan’a Türkiye’nin desteklediği Abdülhamid Dibeybe eşlik etti.

DENGELER DEĞİŞİYOR

ODA TV’de yer alan habere göre BAE Devlet Lideri Al Nahyan, iç savaşta karşı taraf olarak bilinen Temsilciler Meclisi hükümetinin başı General Khalifa Haftar’ın en güçlü destekçisi oldu. Samimi poz, Libya’da dengelerin değiştiğine işaret etti.

NORMALİZASYON ADIMLARI VE LİBYA’YA ETKİSİ

Türkiye ile BAE arasındaki normalleşmenin ardından Abdülhamid Dibeybe, bu yılın şubat ayında Al Nahyan ile bir araya geldi.

TSK’nın yetiştirdiği düzenli orduyla bölgelerde güvenliği oluşturan Dibeybe, geçen yıl da darbe girişimine karşı direnerek hükümetine sahip çıktı. Libya’da bir an önce genel seçimlerin yapılması ve tek hükümete geçilerek iç savaşın sona erdirilmesi amaçlanıyor.

TÜRKİYE’NİN İSTEDİĞİ BU

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Zayed Al Nahyan, milyonlarca dolarlık silah ve hava savunma sistemleriyle birlikte savaştığı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dibeybe’de görüşerek değerli bir mesaj verdi. Normalleşmeyle birlikte Türkiye’nin bölgedeki etkisinin arttığına işaret eden bu poz, önümüzdeki dönemde Libya’da dengelerin Türkiye lehine değişebileceğini gösterdi.

Çatışmalarda ve SİHA saldırılarında Hafter’e silah yardımının yanı sıra özel kuvvetlerle de destek veren BAE’nin özel kuvvet çalışanlarından 6’sı şehit oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu