Haber

İspanya, yeni bir büyükelçi atayarak Cezayir ile yaşadığı diplomatik krizi sona erdirmeye hazırlanıyor

İspanya’nın El Confidencial gazetesi, Cezayir’in Batı Sahra sorunu nedeniyle İspanya ile 19 aydır yaşadığı diplomatik krizi Madrid’e yeni bir büyükelçi atayarak sonlandırmaya hazırlandığını iddia etti.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in 14 Mart 2022’de Fas Kralı VI. Muhammed’e yazdığı mektubun ardından ülkesinin Batı Sahra politikasını değiştirerek ve Fas’ın Batı Sahra özerklik planına destek vererek başlayan “İspanya” Sahra. -“Cezayir diplomatik krizi” sona eriyor.

İspanya’nın El Confidencial gazetesi, Cezayir hükümetinin İspanya ile yaşanan krizi sona erdirme ve şu anda Madrid’de bulunan eski Dışişleri Bakanı Danışmanı Abdelfetah Daghmoum’u yeni Madrid Büyükelçisi olarak atama kararı aldığını yazdı.

Haber, diplomatik ilişkilerin normalleşmeye başlamasıyla Cezayir’in İspanyol ihracatına yönelik vetosunun kademeli olarak kaldırılacağını öne sürdü.

İspanya-Cezayir ilişkileri

İspanyol hükümeti, Batı Sahra meselesi nedeniyle Fas ile yaşanan diplomatik krizi çözmek ve ikili ilişkileri normalleştirmek için Mart 2022’de harekete geçti.

Başbakan Pedro Sanchez, Fas Hükümdarı VI. Muhammed’e gönderdiği mektupta, Fas’ın Batı Sahra meselesinde öne sürdüğü özerklik planını desteklediğini, ardından 7 Nisan’da Rabat’a giderek ikili ilişkileri mümkün kılan ikili anlaşmalara imza attığını duyurdu. normalleşme sürecine girmek.

Bu gelişmelerin ardından Cezayir, Madrid’deki büyükelçisini istişarede bulunmak üzere merkeze çekerek İspanya ile ticari ilişkilerini dondurdu.

habergerger.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu