Ekonomi

TürkTraktör 2023 Üçüncü Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

TürkTraktör 2023 Üçüncü Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

 

Türk otomotiv sektöründe 70. yılına gün sayan TürkTraktör, 2023 yılı üçüncü çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre üretimde yüzde 23, ihracatta yüzde 11, toplam satışlarda ise yüzde 23 artış elde eden TürkTraktör, üçüncü çeyreği 6 milyar 296 milyon TL net kârla tamamlarken, aynı dönemde faaliyet kar marjı ve FAVÖK marjı sırasıyla yüzde 23,7 ve yüzde 24,5 oldu. . Şirketin toplam cirosu 32 milyar 416 milyon TL’ye ulaştı.

 

TürkTraktör Şirket Lideri Aykut Özüner, “Türkiye traktör pazarındaki liderliğimizi üst üste 17. yıla taşıdığımız 2023 yılında üretim, ihracat ve toplam satışlarımızda yaşanan artışlar, Türk tarımını geleceğe hazırlama çabamızın en somut göstergesidir. Değer verdiğimiz en önemli konuların başında gelen sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında, Faz 5 emisyon seviyelerine sahip çevre dostu traktörler geliştirmek ve tesislerimizde ihtiyaç duyduğumuz elektriği yenilenebilir kaynaklardan sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. “Yıl sonuna doğru emin adımlarla ilerlerken, büyük emeklerinden dolayı TürkTraktör çalışanlarına, ürünlerimizi tercih eden müşterilerimize ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.” söz konusu.

 

New Holland Pazarda Birinci Sırada

TürkTraktör, 2023 yılının ilk dokuz ayında 38 bin 215 adet traktör üretti. Şirket, iç piyasaya 25 bin 289 adet traktör satışı yaparken, ihracatta ise 13 bin 902 adete ulaştı. TÜİK’in eylül sonu verilerine göre Türkiye traktör pazarında yüzde 43 paya sahip olan TürkTraktör, New Holland markasıyla liderliğini sürdürüyor. TürkTraktör’ün premium markası Case IH, pazarda 4’üncü sırada yer alıyor.

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu